Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza to leczenie próchnicy oraz wszelkie zabiegi zapobiegania jej rozwojowi. Bakterie obecne w jamie ustnej mają wpływ nie tylko na pojawianie się ubytków w zębach, również na kondycję dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, a także zdrowie odległych narządów jak serce, stawy czy nerki. Dlatego dbanie o zdrowy, piękny uśmiech ma znaczenie nie tylko estetyczne i warto podjąć leczenie w jak najwcześniejszym stadium rozwoju próchnicy. Leczenie zachowawcze jeśli jest taka potrzeba jest poprzedzone znieczuleniem. Leczenie w naszym gabinecie obejmuje całkowite oczyszczenie ubytku (pod kontrolą specjalnych detektorów próchnicy), zabezpieczenie, odizolowanie ubytku, odkażenie, oraz ostateczne wypełnienie materiałem kompozytowym. Dysponujemy wieloma rodzajami materiałów kompozytowych najnowszej generacji, charakteryzujące się największą wytrzymałością i estetyką. Szeroka paleta kolorów umożliwia wykonanie wypełnienia niemalże zlewającego się z własnymi tkankami zęba. Naszym celem jest odtworzenie naturalnego kształtu zębów z zachowaniem wysokiego poziomu estetyki i funkcjonalności.
W zakresie stomatologii zachowawczej oferujemy następujące zabiegi:
– poszerzone lakowanie ( próchnica powierzchniowa)
– leczenie zachowawcze zębów, wypełnienie zębów, odbudowa korony zęba
– wymiana starych, zniszczonych i nieszczelnych wypełnień z leczeniem próchnicy wtórnej
– wymiana wypełnień amalgamatowych
– licówki kompozytowe
– odbudowa korony zęba z zastosowaniem wzmocniona z włókna szklanego (tylko zęby prawidłowo przeleczone endodontycznie, wolne od zmian patologicznych w badaniu rtg lub cbct)
– wkłady koronowe, nakłady (inlay, onlay, overlay) – wypełnienia pośrednie wykonywane w laboratorium dentystycznym
– leczenie mające na celu zachować żywotność miazgi – uniknąć przedwczesnego leczenia endodontycznego)
– wypełnienia czasowe
– opatrunki lecznicze
Endodoncja
Endodoncja jest dziedziną zajmującą się leczeniem zębów martwych, lub będących w stanie zapalnym nieodwracalnym, oraz leczeniem tkanek okołowierzchołkowych przylegających do leczonego zęba. Polega na dokładnym i precyzyjnym odnalezieniu wszystkich kanałów w zębie, chemo-mechanicznym oczyszczeniu, odkażeniu oraz wypełnieniu kanałów. W naszym gabinecie stosujemy nowoczesne, sprawdzone i zalecane przez mistrzów endodoncji techniki. Ząb do leczenie endodontycznego jest odizolowany od reszty jamy ustnej za pomocą koferdamu. Do pomiaru kanałów stosowany jest endometr, kanały opracowywane są mechanicznie narzędziami rotacyjnymi nikolowo-tytanowymi oraz wypełniane termoplastyczną gutaperką. Po zakończonym leczeniu endodontycznym wykonywane jest kontrolne zdjęcie rvg. Wykonujemy również powtórne leczenie endodontyczne zębów. W takim leczeniu pierwszym etapem jest usunięcie z kanałów starego, nieskutecznego wypełnienia, usunięcie wkładów koronowo-korzeniowych i jeśli to możliwe złamanych narzędzi. Warto pamiętać, że dobrze rokujący i prawidłowo przeleczony kanałowo i odbudowany ząb niczym nie różni się od żywych zębów i może pozostać w jamie ustnej wiele lat. Stąd leczenie kanałowe jest lepszym i tańszym rozwiązaniem niż implant.
Leczenie endodontyczne odbywa się za pomocą powiększenia (mikroskopu i lup stomatologicznych).
W zakresie endodoncji w naszym gabinecie oferujemy następujące zabiegi:
– pierwotne leczenie endodontyczne zębów
– powtórne leczenie endodontyczne zębów
– usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych
– usuwanie złamanych narzędzi
Stomatologia dziecięca
Zęby mleczne są równie ważne jak zęby stałe, trzeba je leczyć w możliwie najmniejszym stadium zaawansowania chorobą próchnicową. Mając na uwadze stres jaki może towarzyszyć dziecku podczas pierwszych wizyt, oferujemy możliwość odbycia wizyty adaptacyjnej połączonej z przeglądem i demonstracją pracy w gabinecie. Najmłodszym pacjentom obok klasycznych białych wypełnień oferujemy kolorowe wypełnienia, które są nowoczesne, w pełni bezpieczne a przede wszystkim zachęcają małego pacjenta do współpracy. Zabiegi wykonujemy w możliwie najmniej stresujących warunkach, stawiamy na jakość, dokładność, ale przede wszystkim na samopoczucie małego pacjenta. Każda wizyta ma na celu zachęcić dziecko do dalszej przyszłej współpracy. Dokładamy wszelkich starań aby dziecko wychodziło z gabinetu z uśmiechem na twarzy. Po każdym zabiegu maluch zostaje obdarowany nagrodą! Jeśli istnieje potrzeba dzieci znieczulamy metodą komputerową.
W zakresie stomatologii dziecięcej w naszym gabinecie oferujemy następujące zabiegi:
-wizyta adaptacyjna
-leczenie zębów mlecznych
-leczenie bólu u dzieci
-leczenie endodontyczne zębów mlecznych
-lakierowanie zębów mlecznych
-lakowanie zębów
Protetyka
Poprawa kształtu zębów, poprawa ich kolorów, naprawa uszkodzeń, uzupełnienie brakujących zębów – to główne zadania protetyki stomatologicznej. Oferujemy wysoko estetyczne odbudowy przy pomocy licówek, kompozytowych i porcelanowych nakładów, koron i mostów pełnoceramicznych, ceramicznych na metalu oraz ceramicznych na podbudowie cyrkonowej. Prace są wykonywane indywidualnie w nowoczesnym laboratorium.
W zakresie protetyki w naszym gabinecie oferujemy następujące prace protetyczne:
Licówki: Uzupełnienie protetyczne wykonane z porcelany lub kompozytu. Dedykowane dla odbudowy części wargowej przednich zębów. Mocowane za pomocą cementu do żywych i nieprzebarwionych zębów pacjenta w celu estetycznej odbudowy części licowych zębów.
Korony: To uzupełnienie pojedynczego zęba. Cementowane na oszlifowanych żywych lub martwych zębach pacjenta, wkładzie koronowo korzeniowym lub implancie. Składają się z podbudowy (czapeczki), pokrywanej materiałem estetycznym (porcelaną lub kompozytem). Podbudowa może być: porcelanowa w koronach pełnoceramicznych – zalecana do odbudowy przednich i bocznych odcinków łuku zębowego ze względu na bardzo dużą estetykę efektu końcowego; metalowa – ze stopów metali (np. chromo-kobalt); cyrkonowa – z tlenku cyrkonu, który jest trwałym i estetycznym materiałem protetycznym.
Mosty: Most jest uzupełnieniem więcej niż jednego zęba wykonywanym w przypadku braku zęba. Osadzany tak jak w przypadku korony na dwóch( lub więcej) sąsiadujących żywych lub martwych zębach pacjenta, wkładach koronowo korzeniowych pomiędzy którymi odbudowywany jest brakujący ząb. Składają się z podbudowy metalowej, cyrkonowej lub w niektórych przypadkach pełnoceramicznej oraz materiału licującego (porcelany lub kompozytu).
Wkłady koronowo korzeniowe: Indywidualne uzupełnienie części korzeniowej i koronowej zęba wcześniej leczonego kanałowo (endodontycznie). Wkład wykonuje się najczęściej ze stopu metali nieszlachetnych lub szlachetnych. Wypełnia przeleczony korzeń zęba oraz jego część koronową. Zacementowany wkład staje się podporą oraz filarem dla innych stałych uzupełnień protetycznych (np. koron, mostów). Na wkładzie mogą być montowane precyzyjne elementy łączące wykorzystywane w pracach kombinowanych.
Inlay, onlay, overlay: Są to pełnoceramiczne lub kompozytowe uzupełnienia stałe, cementowane na opracowanej przez lekarza stomatologa i odpowiednio przygotowanej części koronowej zęba. Estetycznie odbudowują utraconą część zęba przywracając prawidłową funkcję żucia w zębach trzonowych lub przedtrzonowych. Jest idealną alternatywą dla koron w sytuacji gdy niemożliwe jest wykonanie klasycznego wypełnienia kompozytowego przez lekarza.
Profilaktyka
Profilaktyka stomatologiczna jest podstawą zdrowego uśmiechu, dzięki regularnie wykonywanym zabiegom higienizacyjnym jesteśmy w stanie zapobiec wielu problemom stomatologicznym.
W zakresie profilaktyki w naszym gabinecie oferujemy następujące zabiegi:
Skaling: Polega na usunięciu kamienia nazębnego z obu łuków za pomocą końcówki ultradźwiękowej, który jest nagromadzony naddziąsłowo i poddziąsłowo wokół zębów. Zabieg zaleca się wykonywać maksymalnie co 6 miesięcy ( w razie choroby przyzębia co 3 miesiące). Zabieg z reguły jest bezbolesny, może być nieprzyjemny ze względu na odczuwane drgania i pojawienie się nadwrażliwości na świeżo oczyszczonych powierzchniach zębów. W przypadku usuwania kamienia poddziąsłowego może być potrzebne dodatkowe znieczulenie.
Piaskowanie: Polega na usunięciu osadów i powierzchniowych przebarwień z zębów za pomocą piaskarki. Specjalistyczna sól (piasek) zmieszana z wodą i powietrzem kierowana jest na zęby. W ten sposób wszystkie powierzchnie zębów są oczyszczane. Należy pamiętać, że piaskowanie nie usuwa głębokich przebarwień w bruzdach, brzegach wypełnień oraz przebarwionych plam odwapnieniowych. Zabieg jest bezbolesny, jednak może być odczuwany dyskomfort z powodu słonego smaku lub podrażnień dziąseł i okolicznych tkanek miękkich. Po każdym piaskowaniu wykonywany jest zabieg polerowania zębów. Do tego celu wykorzystywane są specjalne gumki i szczotki dentystyczne. Zęby po polerowaniu są bardzo gładkie i błyszczące.
Higienizacja zębów u dzieci: Wprowadzamy nowy zabieg profilaktyczny skierowany do naszych najmłodszych pacjentów. Zabieg polega na instruktażowym pokazie potrzeb higienizacyjnych małego pacjenta, dokładnym i precyzyjnym oczyszczeniu wszystkich zębów specjalistyczną miękką szczoteczką i profesjonalną pastą przeznaczoną do polerowania zębów, oraz nauką nitkowania i prawidłowego mycia zębów. Jeśli u dziecka występują już złogi kamienia nazębnego, wykonywany jest również miejscowo skaling (ściąganie kamienia). Zalecamy taki zabieg jako wizytę adaptacyjną dla zestresowanych maluchów, jest bezbolesny i przyjemny.
Fluoryzacja: Fluoryzacja to jedna z metod zapobiegania próchnicy. Najczęściej stosuje się fluoryzację kontaktową, inaczej fluoryzację egzogenną. Polega ona na nakładaniu bezpośrednio na powierzchnię oczyszczonego zęba preparatów fluorowych w postaci m.in. żeli, lakierów czy pianek fluoryzacyjnych. Fluor nakładany na powierzchnię zęba przenika powierzchowne warstwy szkliwa i wbudowuje się w strukturę hydroksyapatytów. W wyniku tego procesu powstają bardziej odporne na atak kwasów fluoroapatyty. Fluor wykazuje nie tylko działanie wzmacniające szkliwo, wspomaga też procesy remineralizacyjne, tzn. naprawę niewielkich uszkodzeń szkliwa.
Wybielanie
W naszym gabinecie oferujemy dwie metody wybielania zębów: metoda gabinetowa – w tej metodzie proces wybielania odbywa się podczas wizyty stomatologicznej, po zabezpieczeniu tkanek miękkich na zęby nakładany jest bezpieczny lek wybielający, następnie jest aktywowany światłem. Drugą metodą jest wybielanie nakładkowe – w tej metodzie wykonywane są w laboratorium indywidualne nakładki wybielające, następnie poinstruowany pacjent aplikuje żel wybielający codziennie przez 10-14 dni. Nasza dyplomowana higienistka pomoże Państwu wybrać odpowiednią dla Was metodę. Zapraszamy na konsultacje.